SOSYAL MEDYA VE REKLAM İLİŞKİSİ

SOSYAL MEDYA VE REKLAM İLİŞKİSİ


Sosyal medya reklamcılığı, dijital platformların oldukça önem kazandığı günümüzde markalar tarafından sıkça tercih edilmektedir. Markalar, ürün ve hizmetlerini kısa sürede daha fazla kişiye ulaştırmak için Instagram, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya uygulamaları üzerinden reklam yapmaktadır.


Sosyal medya reklamı, markaların ürün ve hizmet tanıtımı için sosyal medya uygulamaları üzerinden yayımladıkları reklamların tamamıdır.

Sosyal medya reklamları, ürünlerini internet ortamında kullanıcılara ulaştırmak isteyen kişiler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Özellikle dijitalleşmenin artmasıyla beraber markalar, kurum ve kuruluşlar kısa sürede daha fazla kişiye hitap etmek amacıyla sosyal medya reklamcılığına yönelmişlerdir.

Sosyal medya reklamcılığı firmalara düşük bütçeyle etkili bir reklam stratejisi oluşturma fırsatı tanımaktadır. Günümüzde sosyal medya platformlarında yapılan reklamlar, yüksek bütçeli reklamlara göre daha çok kişiye daha kısa sürede ulaşmaktadır. Bu durumun sebebi insanların sosyal medya uygulamalarında fazla vakit geçirmesidir.


Sosyal Medya Reklamcılığının Avantajları Nelerdir?


1. Kısa Sürede Çok İnsana Ulaşmak

Sosyal medya reklamcılığının en büyük avantajı kısa sürede çok insana ulaşmaktır. Günümüzde insanlar sosyal medya platformlarını sık kullanmaktadır. Dolayısıyla markaların ürün ve hizmet tanıtımı yapmak için bu durumu avantaja çevirme olasılığı çok yüksektir. Sosyal medya platformlarında verilen reklamlar belirlediğiniz hedef kitleye göre saatler içinde binlerce insan ulaşmaktadır. Markalar tarafından yayımlanan reklamların amacı, şüphesiz ki daha çok insana ulaşmak ve müşteri sayısını arttırmaktır. Sosyal medya reklamları daha fazla reklama ulaşmak konusunda diğer reklam yöntemlerine göre en etkili olanıdır.


2. Düşük Bütçe Kullanmak

Sosyal medya reklamcılığının ikinci avantajı ise düşük bütçe kullanımıdır. Sosyal medya platformlarına hazırlanan reklamlar kolay ulaşılabilir olduğu için daha az maliyetle hazırlanmaktadır. Sosyal medya reklamları, geleneksel reklam stratejisi olan televizyon reklamlarından daha etkili olmasına rağmen markanın reklama daha az bütçe ayırmasını sağlar. Günümüzde markaların sosyal medya reklamcılığına yönelmelerinin en büyük sebebi de reklam maliyetinin düşük olmasıdır.


3. Hedef Kitleyi Etkin ve Kolay Belirlemek

Sosyal medya reklamcılığının diğer bir avantajı da hedef kitleyi etkin ve kolay şekilde belirlemektir. Sosyal medya platformlarında reklam verirken önemli olan nokta hedef kitleyi doğru seçmektir. Bu sebeple Instagram başta olmak üzere sosyal medya uygulamaları hedef kitleyi belirlemek için çeşitli algoritmalar oluşturmuştur. Oluşturulan algoritmalar sayesinde hedef kitle yaş, beğeni, meslek gibi kriterlere göre hızlı şekilde belirlenmektedir. 

Sosyal medya reklamcılığında hedef kitlenin etkin belirlenmesi, markanın reklam bütçesini doğru kullanmasını sağlamaktadır. Böylece markaların hedeflemedikleri kişiler için harcama yapması engellenmiş olur. Bu sayede hem reklam maliyeti azalır hem de reklam daha çok insana ulaşmış olur.


4. Hedef Kitleye Göre Farklı Reklam Çeşitleri Oluşturmak

Sosyal medya reklamcılığında diğer reklam stratejilerine göre avantajlı olan diğer şey ise her hedef kitleye farklı reklam çeşitleri oluşturma imkanıdır. Sosyal medya uygulamalarının hedef kitle analizleri sayesinde markalar yaş aralığına, mesleğe vb. göre farklı reklamlar yayımlayabilir. Markalar bu sayede hitap ettiği kitledeki her insanın beğenisine uygun şekilde reklam oluşturma imkanı yakalar. 


5. Reklamların Performans Analizini Yapmak

Sosyal medya reklamcılığı sayesinde markalar sosyal medya üzerinden yayımladıkları reklamların performans analizlerini yapabilmektedir. Sosyal medya uygulamaları, hedef kitle algoritmalarının yanında kullanıcılara reklam analiz verilerini de otomatik olarak sunmaktadır. Örneğin markalar Instagram üzerinde yayımladıkları reklamların kaç saatte kaç kişiye ulaştığını kolayca görüntülemektedir. Bu durum, reklamların doğru stratejilerle hazırlanıp hazırlanmadığını ve kitle üzerindeki işlevselliğini kontrol etme imkanı vermektedir.


6. Marka Bilinirliğini Arttırmak

Sosyal medya reklamcılığının diğer bir avantajı da marka bilinirliğini arttırmaktır. Sosyal medya diğer medya ve iletişim araçlarına göre daha çok kullanılmaktadır. İnsanlar deneyimlerini sosyal medya üzerinden başkalarıyla paylaşmaktadır. Bu sebeple sosyal medya platformlarında ürün ve hizmet tanıtımı yapmak, ilgili markanın insanlar tarafından duyulmasına yardımcı olacaktır. Marka bilinirliğini arttırmak için sosyal medya reklamcılığı önemli bir yöntem olsa da farklı yöntemler de mevcuttur.


7. Sosyal Medya Etkileşimini Yükseltmek

Sosyal medya reklamcılığının nihai avantajlarından biri de sosyal medya etkileşimini yükseltmektir. Özellikle Instagram algoritmalarında öne çıkarılan hesaplar arasına girmek için sosyal medya hesabınızın etkileşimi oldukça önemlidir. Markanıza ait sosyal medya hesaplarında etkileşimin yüksek olması, sosyal medya üzerinden yeni kullanıcılara erişme potansiyelinizin artması anlamına gelmektedir. Bu sebeple sosyal medya platformlarını reklam kanalı olarak seçmek etkileşim açısından da doğru bir hamle olacaktır.


Sosyal Medya Reklam Türleri Nelerdir?

Sosyal medya reklamları, reklamın yayımlanacağı platform ve hedef kitleye göre isimlendirilmektedir. Sosyal medya reklam türleri şunlardan oluşur:


1. Instagram Reklamları

Sosyal medya reklam türlerinin ilki ve en çok tercih edileni Instagram reklamlarıdır. Instagram, insanların deneyimlerini birbirleriyle paylaşmalarında önemli bir platform haline gelmiştir. Kullanıcılar, ürün ve hizmetleri daha önceden alan ve kullanan diğer kişilerin deneyimlerine Instagram sayesinde kısa sürede ulaşabilirler.

Her sosyal gruptan insanın sıkça kullandığı Instagram, sosyal medya platformları arasında reklam açısından en çok tercih edilendir. Instagram reklamları fotoğraf ve video şeklinde oluşturulabilir. Instagram reklamları oluşturmak için markanın kaliteli görüntü ve içerikler üretmesi önem taşır. Ayrıca Instagram uygulaması sayesinde markalar verdikleri reklama ait performans analizlerine de kolaylıkla ulaşabilirler. 


2. Facebook Reklamları

Sosyal medya reklam türlerinin ikincisi ise Facebook reklamlarıdır. Facebook, insanların çevreleriyle etkileşimde kalmalarını sağlayan bir sosyal medya uygulamasıdır. Facebook’un reklam algoritması da Instagram’a benzer şekilde çalışmaktadır. Markalar Facebook reklamları sayesinde kısa sürede daha çok müşteriye ulaşabilirler.

İnsanlar Facebook üzerinden yakınlarıyla deneyimlerini paylaşmaktadır. Ürün ve hizmetlerin Facebook reklamları ile tanıtılması marka bilinirliğini ve etkileşimini arttıracaktır. 3. Twitter Reklamları

Sosyal medya reklam türlerinden üçüncüsü ise Twitter reklamlarıdır. Twitter, kullanıcıların gündeme dair bilgileri ve popüler içerikleri takip edecekleri bir sosyal medya platformudur. Twitter’ın bir özelliği olan “retweet” yani paylaşılmış olan bir tweeti tekrar paylaşma sayesinde markalar yeni kullanıcılara kısa sürede ulaşmaktadır. Ürün ve hizmet tanıtımı yapmak için Twitter, en az Instagram ve Facebook kadar etkilidir.

Twitter’da marka reklamı yapmak için kullanılan birçok araç bulunur. Bunlar arasında en etkili olanı sponsorlu hashtaglerin kullanılmasıdır. Sosyal medya hayatımızda bu kadar yer edindiği için, etkileşimlerimizi arttırmak adına zamanımızın büyük çoğunluğunu burada harcamaktayız. SMM paneller yardımıyla izlenme, yorum, beğeni satın alarak etkileşimlerinizi kısa sürede arttırabilirsiniz.  Bu konuda güvenilir ve köklü siteleri tercih etmeniz paranızın boşa gitmesini önleyecektir.  https://igresellers.com/ bu konuda 7/24 Canlı destek vererek hiçbir müşterisini mağdur etmiyor. Siparişlerde aksaklık olması durumunda para iadesini garanti ediyor. Sizlerde sitemizde servisler kısmından size uygun izlenme sayısı, beğeni ve diğer paketleri inceleyebilirsiniz.