EN ÇOK KULLANILAN SOSYAL MEDYA PLATFORMLARI

EN ÇOK KULLANILAN SOSYAL MEDYA PLATFORMLARI


İnsanlar yaşamları boyunca birbirleriyle iletişim kurmanın kolay yollarını aradılar. Teknoloji iletişim açısından çok büyük bir etken olmaktadır.

Dijital Pazarlama Uzmanları, online dünyanın nabzını sürekli tutan profesyoneller olarak aktif kullanıcıların hangi sitelerde vakit geçirdiklerini, neler yaptıklarını, nelerin ilgilerini çektiğini gözlemler ve tespitlerde bulunurlar. Elde ettikleri verilerden hareketle markaların reklam ve pazarlama kampanyalarını yürütürler. Dolayısıyla sosyal medya platformları onlar için çok önemlidir. En popüler sosyal medya platformları güncel olarak takipleri altındadır.


Gelişen ve değişen internet anlayışı ile birlikte sosyal medya platformları içerik paylaşma, mesajlaşma, haberleşme ve paylaşılanlara yorum yapma gibi özelliklere sahip olmuştur. Reklam aracı olarak da kullanılan en popüler sosyal medya platformları nelerdir?


1. Facebook (1,184 milyar)

Facebook'un dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformu olduğunu söylemeye gerek yok artık. 4 Şubat 2004'te Harvard Üniversitesi öğrencisi Mark Zuckerberg tarafından kurulan Facebook, 1,184 milyar kullanıcı sayısı ile farklı bir dünya adeta. Arkadaş bulmaktan haberleşmeye, reklamdan oyun oynamaya kadar çeşit çeşit özellikleri olan bu en popüler sosyal medya platformu içinde kişiler kendilerine ait bir alan oluşturarak hayatlarını diğer üyelerle paylaşabiliyorlar.


2. QQ (Tencent) (816 milyon)

1999 yılında Çin'de yayınlanan Tencent QQ, online sosyal oyunlar oynama, müzik ve yazı paylaşma, alışveriş yapma ve sohbet imkanı veren dünyanın en çok kullanılan popüler sosyal medya platformları arasındadır. Çin'de Facebook kullanımının yasak olması ve nüfusun kalabalık olması nedeniyle QQ dünyada en popüler sosyal medya platformu olarak karşımıza çıkıyor.


3. TikTok (800 milyon)

İlk yayınlanma tarihi 2015 olan, o günden bugüne pek çok takipçisi bulunan TikTok'un Çin'de bilinen adı ise Douyin. Kullanıcıların birbirlerini takip ederek videolar izlediği ve kendi içeriğini üretebildiği TikTok en popüler sosyal ağlar arasında adeta zirveyi zorluyor. Eğlenceli ve amatör videoların çekilebildiği platformda diğer kullanıcılara yorumlar da yapabiliyorsunuz. Sosyal medya araçları arasında fark yaratan TikTok oldukça şaşırtıcı bir platform.


4. Qzone (632 milyon)

2005 yılında Çin'de yayınlanan Qzone, Facebook ile yarışan ve Çin'in sosyal medyası olarak bilinen bir diğer adres. Fotoğraf paylaşma, müzik dinleme, video izleme, günlük tutma, blog yazma gibi farklı özellikleri sayesinde kullanıcılarına Facebook'u aratmıyor, en popüler sosyal medya platformları arasında yer alıyor.


5. Whatsapp (400 milyon)

Evet, Whatsapp da en popüler sosyal medya platformları arasında. 2009 yılında Yahoo! çalışanları olan Biran Acton ve Jan Koum tarafından ABD'de kurulan Whatsapp şimdilerde dünyanın en popüler sosyal medya platformu Facebook tarafından satın alındı. Sadece mesajlaşmayı değil dosya ve video göndermeyi, fotoğraf paylaşmayı, sesli mesaj göndermeyi sağladığı için her geçen gün giderek artan kullanıcı kitlesine sahiptir. Ayrıca gün içerisinde en çok kullanılan telefon uygulamalarından biridir.


6. Wechat (272 milyon)

En popüler sosyal medya uygulamaları arasında yerini alan, 2011'de Çin'de geliştirilen WeChat, ses, görüntü, fotoğraf ve mesaj göndermeyi sağlayan sosyal medya platformu. iOS, Android, Windows Phone, Symbian ve Blackberry cihazlarında çalıştığı için diğerlerine göre daha sınırlıdır diyebiliriz.


7. LinkedIn (259 milyon)

İş dünyasının profesyonellerini ve markalarını bünyesinde barındıran Linkedin, makale paylaşmaya, mesajlaşmaya, görüntü ve video göndermeye yarıyor. Markaların birbirlerinden ve çalışmalarından haberdar olmasını sağlarken yeni işbirliklerinin de önünü açıyor. Kurumsal kimlik çalışmaları için de kullanışlı bir platform olarak dikkat çekiyor. Gelişen ve en popüler sosyal medya platformları arasında gösteriliyor.


8. Twitter (232 milyon)

2006 yılında Jack Dorsey tarafından geliştirilen bir sosyal ağ ve mikroblog sitesi olan, şimdilerde kategorisini değiştirerek haber sitesi olarak kendini tanımlayan Twitter, kullanıcı sayısını her geçen gün artırıyor ve en popüler sosyal ağlar arasındaki yerini koruyor. En fazla 140 karakterlik metinler yazma imkânı veren Twitter yaratıcı ve komik içerik yazmak isteyenler için en popüler 9 sosyal medya platformundan biri.


9. Tumblr (230 milyon)

En popüler sosyal medya platformları arasında olan Tumblr, sosyal ağ ve mikroblog sitesidir. Yazı, fotoğraf, video, ses, link gibi farklı paylaşımlara olanak tanır. Fotoğrafçılar ve fotoğraf eğitmenleri için kullanışlı bir sitedir. Aynı zamanda günlük tutmada işe yarar.

Sosyal medya platformlarında etkileşiminizi arttırabilmek için smm panellere başvurabilirsiniz. Smm paneller sayesinde dilediğiniz sayıda beğeni, takipçi, izlenme... gibi hizmetlerden yararlanabilirsiniz.